Congak.

Kira Tol PLUS: Kadar Lebuhraya Utara-Selatan dan LPT

Oleh Pasukan Congak ● Dikemas kini
Alat
Hasil: Anggaran Kos Tol
… RM
Jumlah = Kadar laluan terpilih × bilangan perjalanan sehala. Untuk pergi balik, tetapkan bilangan = 2. Kadar kelas 1; semak plus.com.my untuk kelas lain.

Kadar tol kereta kelas 1 (PLUS, Julai 2026): KL ke Johor Bahru RM33.21 (Sungai Besi–Skudai), KL ke Juru RM35.51, KL ke Ipoh Selatan RM21.73, KL ke Ayer Keroh RM12.87. Pilih laluan di alat, kemudian darab dua untuk pergi balik.

Cara Kira Tol PLUS

Cara kira tol PLUS pada sistem tertutup: kenal pasti plaza masuk dan plaza keluar, ambil kadar kelas 1 (atau kelas kenderaan anda), kemudian darab dua untuk pergi balik. Kalkulator kira tol di atas memuatkan pasangan laluan yang paling kerap dicari.

Formula kira tol: Jumlah = Kadar sehala × bilangan perjalanan

Untuk perjalanan harian bandar (LDP, DUKE, KESAS), tambah caj setiap plaza terbuka yang dilalui.

Contoh Pengiraan Caj Tol

Ambil contoh perjalanan KL ke Penang melalui Lebuhraya Utara-Selatan (PLUS). Ini salah satu laluan paling kerap ditanya apabila orang nak kira caj tol perjalanan jauh.

Caj tol KL ke Penang untuk kelas 1 (kereta) ialah RM 35.51 dari plaza Jalan Duta ke Juru, atau RM 44.20 jika masuk dari Sungai Besi (kadar Julai 2026). Perjalanan ini menggunakan sistem tertutup: bayaran dikira sekali mengikut plaza masuk dan keluar sepanjang lebih 300 km.

Bandingkan dengan perjalanan KL ke Johor Bahru. Kalkulator kira caj tol menunjukkan RM 33.21 dari Sungai Besi ke Skudai melalui PLUS. Jauh mana anda pergi, kadar melalui sistem tertutup dikira mengikut jarak antara plaza masuk dan plaza keluar.

Untuk perjalanan harian dalam Lembah Klang seperti melalui LDP atau DUKE, cara kira caj tol lebih mudah kerana hanya satu atau dua plaza sahaja yang terlibat. biasanya antara RM 1.40 hingga RM 5.00 setiap laluan.

Jadual kelas 1 sehala (Julai 2026) daripada PLUS, AFA Prime dan LPT2. Plaza yang kerap dicari seperti Skudai, Ayer Keroh, Juru, Pagoh (dalam koridor Selatan), Ipoh Selatan dan Seremban muncul sebagai titik masuk atau keluar.

LaluanPlaza masuk dan keluarTol kelas 1 (RM)Pergi balik
KL ke Johor BahruSungai Besi ke Skudai33.2166.42
KL ke Pulau PinangJalan Duta ke Juru35.5171.02
KL ke IpohJalan Duta ke Ipoh Selatan21.7343.46
KL ke MelakaSungai Besi ke Ayer Keroh12.8725.74
KL ke SerembanSungai Besi ke Seremban5.2510.50
KL ke TangkakSungai Besi ke Tangkak16.4032.80
KL ke PagohSungai Besi ke Pagoh22.1044.20
KL ke Yong PengSungai Besi ke Yong Peng26.4052.80
KL ke Alor SetarJalan Duta ke Alor Setar Selatan44.8589.70
Sungai Besi ke JuruNSE koridor penuh44.2088.40
Ipoh ke Pulau PinangIpoh Utara ke Juru13.7827.56
Pulau Pinang ke Alor SetarJuru ke Alor Setar Selatan9.3418.68
Johor Bahru ke MelakaSkudai ke Ayer Keroh20.3440.68
Seremban ke MelakaSeremban ke Ayer Keroh7.6315.26
Plaza GombakSistem terbuka6.0012.00
Plaza BentongSistem terbuka3.507.00
Karak ke KuantanLPT119.6039.20
KL ke KuantanGombak + Bentong + LPT129.1058.20
KL ke Kuala TerengganuGombak + Bentong + LPT1/LPT248.7497.48
Karak ke Kuala TerengganuLPT1 + LPT239.2478.48

Koridor Selatan: Plaza Antara KL dan JB

Untuk kira tol sepanjang NSE Selatan, plaza keluar popular selepas Seremban ialah Ayer Keroh, Tangkak, Pagoh, Yong Peng, kemudian Skudai. Pilih pasangan dalam alat di atas, atau jumlahkan segmen jika anda keluar masuk semula.

Segmen (kelas 1, anggaran)Tol sehala (RM)
Sungai Besi → Seremban5.25
Seremban → Ayer Keroh7.63
Sungai Besi → Ayer Keroh12.87
Sungai Besi → Tangkak16.40
Sungai Besi → Pagoh22.10
Sungai Besi → Yong Peng26.40
Sungai Besi → Skudai (JB)33.21

Plaza Terbuka Lembah Klang dan Pantai Timur

Sistem terbuka bayar setiap kali lalu plaza. Contoh kelas 1 yang kerap ditanya:

Plaza / lebuh rayaKadar contoh (RM)Catatan
Gombak (KL–Karak)6.00Masuk koridor Pantai Timur
Bentong3.50Selepas Gombak menuju LPT
LDP (pelbagai)~1.60 – 2.50Ulang-alik Petaling Jaya / Subang
DUKE~2.00 – 5.00Bergantung pasangan plaza
KESAS / AKLEH~1.40 – 3.50Koridor selatan / timur KL

Untuk kira tol KL ke Kuantan dan KL ke Kuala Terengganu, jumlah ialah campuran plaza terbuka Gombak (RM6.00), Bentong (RM3.50), dan sistem tertutup LPT. Tiada lebuh raya bertol terus ke Kota Bharu; laluan Gua Musang hanya melibatkan Gombak dan Bentong.

Cara kira tol pergi balik: darab sehala dengan dua. Contoh: tol KL ke Penang pergi balik = RM35.51 × 2 = RM71.02. Gabungkan dengan kalkulator mileage claim jika perjalanan itu tugas rasmi. Semak semula di plus.com.my jika plaza keluar anda tiada dalam senarai.

Apa itu Caj Tol?

Caj Tol ialah bayaran yang dikenakan kepada pengguna jalan raya untuk menggunakan lebuh raya berbayar di Malaysia. Kadar caj tol ditetapkan oleh syarikat konsesi berdasarkan perjanjian konsesi dengan kerajaan, dan tertakluk kepada semakan berkala.

Caj tol dikira berdasarkan tiga faktor utama: lebuh raya yang dilalui, jarak antara plaza masuk dan keluar, serta kelas kenderaan. Kenderaan kelas 1 (kereta persendirian) membayar kadar paling rendah, manakala lori berat dan bas dikenakan caj tol yang lebih tinggi.

Pembayaran caj tol boleh dilakukan melalui Touch ‘n Go (TnG), RFID, atau tunai di plaza tol terbuka.

Mengapa Caj Tol Penting?

Caj tol penting dalam perancangan bajet perjalanan, terutama untuk perjalanan jauh. Ramai pengguna terlepas pandang caj tol apabila mengira kos perjalanan. fokus pada harga minyak sahaja tetapi lupa kira caj tol yang mencecah RM 33 hingga RM 49 sehala ke destinasi jauh seperti JB, Penang, atau Kuala Terengganu.

Dengan menggunakan kalkulator kos minyak bersama kalkulator kira caj tol ini, anda boleh dapatkan anggaran kos perjalanan yang lebih lengkap. Ini membantu anda memilih sama ada hendak memandu sendiri atau menggunakan pengangkutan awam seperti MRT.

Caj tol juga berubah dari semasa ke semasa. Semak kadar terkini di laman web rasmi PLUS Malaysia sebelum merancang perjalanan jauh.

Sistem Tol Malaysia

Malaysia mengendalikan lebih 30 lebuh raya berbayar di bawah beberapa syarikat konsesi utama.

PLUS Malaysia mengendalikan Lebuhraya Utara-Selatan (NSE). lebuh raya terpanjang di Malaysia, menghubungkan sempadan Thailand di utara hingga Johor Bahru di selatan. Caj tol NSE merupakan antara yang paling kerap dikira oleh pengguna kerana melibatkan perjalanan antara negeri.

ELITE Highway (Expressway Lingkaran Tengah Ekspres) menghubungkan KL dengan Seremban dan Johor Bahru melalui laluan tengah. Kalkulator kira caj tol ELITE menunjukkan kadar antara RM 11.30 hingga RM 28.90 bergantung pada plaza.

LDP, DUKE, AKLEH, dan KESAS merupakan lebuh raya bandar dalam Lembah Klang dengan caj tol yang lebih rendah. kebanyakannya antara RM 1.40 hingga RM 5.00 per laluan. Lebuh raya ini lebih kerap dilalui harian oleh pengguna yang berulang-alik ke tempat kerja.

Untuk perjalanan ke Pantai Timur, LPT (Lebuhraya Pantai Timur) mengenakan tambang sistem tertutup: Karak ke Kuantan RM 19.60 melalui LPT1, dan Karak ke Kuala Terengganu RM 39.24 melalui LPT1 dan LPT2. Tukar laluan ke kalkulator jarak perjalanan untuk bandingkan masa dan kos antara lebuh raya berbeza.

Jadual Rujukan
Laluan Plaza masuk–keluar Kelas 1 (RM) Pergi balik ×2
KL – Johor Bahru Sungai Besi – Skudai 33.21 66.42
KL – Pulau Pinang Jalan Duta – Juru 35.51 71.02
KL – Ipoh Jalan Duta – Ipoh Selatan 21.73 43.46
KL – Melaka Sungai Besi – Ayer Keroh 12.87 25.74
KL – Seremban Sungai Besi – Seremban 5.25 10.50
KL – Tangkak Sungai Besi – Tangkak 16.40 32.80
KL – Pagoh Sungai Besi – Pagoh 22.10 44.20
KL – Yong Peng Sungai Besi – Yong Peng 26.40 52.80
KL – Alor Setar Jalan Duta – Alor Setar Selatan 44.85 89.70
Sg Besi – Juru NSE penuh selatan–utara 44.20 88.40
Ipoh – Penang Ipoh Utara – Juru 13.78 27.56
Penang – Alor Setar Juru – Alor Setar Selatan 9.34 18.68
JB – Melaka Skudai – Ayer Keroh 20.34 40.68
Seremban – Melaka Seremban – Ayer Keroh 7.63 15.26
Gombak (terbuka) Plaza Gombak 6.00 12.00
Bentong (terbuka) Plaza Bentong 3.50 7.00
Karak – Kuantan LPT1 19.60 39.20
KL – Kuantan Gombak + Bentong + LPT1 29.10 58.20
KL – Kuala Terengganu Gombak + Bentong + LPT 48.74 97.48
Karak – KT LPT1 + LPT2 39.24 78.48

Soalan Lazim

Q Bagaimana cara kira tol PLUS?

A Cara kira tol PLUS: pilih plaza masuk dan keluar, ambil kadar kelas kenderaan, kemudian darab dua jika pergi balik. Formula kira tol: Jumlah = Kadar sehala × bilangan perjalanan. Kalkulator kira tol di atas sudah memuatkan laluan popular.

Q Berapa kadar tol PLUS KL ke Penang?

A Kadar tol PLUS KL ke Penang (kelas 1) ialah RM35.51 dari Jalan Duta ke Juru, atau lebih tinggi jika masuk dari Sungai Besi. Semak semula di plus.com.my sebelum berlepas.

Q Berapa tol KL ke Johor Bahru?

A Tol KL ke JB melalui PLUS (Sungai Besi–Skudai) ialah RM33.21 kelas 1 sehala, atau RM66.42 pergi balik (kadar Julai 2026).

Q Apa beza sistem terbuka dan tertutup?

A Sistem terbuka bayar setiap plaza yang dilalui. Sistem tertutup (PLUS NSE, LPT) bayar sekali mengikut pasangan masuk–keluar. Kebanyakan laluan antara negeri dalam jadual ini ialah sistem tertutup.

Q Di mana semak kadar tol pagoh, skudai atau ayer keroh?

A Gunakan semakan tambang rasmi PLUS. Jadual di halaman ini memuatkan pasangan popular; plaza seperti Pagoh, Skudai dan Ayer Keroh muncul sebagai titik keluar dalam laluan KL–JB atau KL–Melaka.

Sumber & Rujukan

Kalkulator Berkaitan